Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the worked example above to help you solve this problem. A certain solenoid

ID: 1340794 • Letter: U

Question

Use the worked example above to help you solve this problem. A certain solenoid consists of 146 turns of wire and has a length of 13.3 cm. Find the magnitude of the magnetic field inside the solenoid when it carries a current of 0.530 A. What is the momentum of a proton orbiting inside the solenoid in a circle with a radius of 0.024 m? The axis of the solenoid is perpendicular to the plane of the orbit. Approximately how much wire would be needed to build this solenoid? Assume the solenoid's radius is 5.17 cm. Suppose you have a 31.0 m length of copper wire. If the wire is wrapped into a solenoid 0.240 m long and having a radius of 0.0484 m, how strong is the resulting magnetic field in its center when the current is 13.0 A?

Explanation / Answer

a)The magnetic field due to solenoid =u(mue)0)Ni/L=4(3.14)(146)0.53)/13.3(10-2) =50.05 Tesla

b)if the proton is revolving inside the solenoid then Fcf=Fdue to magnetic field

mv2/r=qvBsin90   now mv=p=qBr=1.6(10)-19(50.05)(0.024)=1.92(10)-19

C)L=2(pie)r N=2(3.14)(.53)(146)=485.95m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote