QUESTION 4 A soil scientist has just developed a new type of fertilizer and she
ID: 134163 • Letter: Q
Question
Explanation / Answer
When analyzing the data set with t-test, null hypothesis states that average size of the carrots from each treatment are the same whereas alternate hypothesis states that fertilized carrots are larger in size.
Scientist should use a one tailed t test
Appropriate p value for the t test is 0.05
It is a independent/ unpaired t test that compare mean of two group. t test tells how significant the difference are. To calculate t test first we have to calculate mean of each group than minus each value from their respective mean and square that value and take sum of square.
Here
Control group mean M1 = 0.36
Degree of freedom n1 = N-1 = 30-1 = 29
Sample square (£X-M1) = 1.09
Treatment group M2 = 0.5
Sample square ( £Y-M2) = 1.09
Degree of freedom n2 = 29
Calculate standard deviation (SD)
? £( X-M1)^2 + £(Y-M2)^2/N1+N2-2
Here, ?0.27+1.09/30+30-2
= 0.1531
Standard error (SE) = SD ?1/N1+1/N2
0.1531?1/30+1/30
0.1531 ?0.06
0.1531* 0.2449
0.0375
t = M1-M2/SE
Calculated t value = -3.6211
p value = .000309
Here, the result is significant at p<0.05. we reject the null hypothesis. There is significant difference between the mean of the two group.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.