Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A speaker at an open-air concert emits 500 W of sound power, radiated equally in

ID: 1342271 • Letter: A

Question

A speaker at an open-air concert emits 500 W of sound power, radiated equally in all directions. What is the intensity of the sound 5.0 m from of the speaker? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What sound intensity level would you experience there if you did not have any protection for your ears? Express your answer using two significant figures. Earplugs you can buy in the drugstore have a noise reduction rating of 23 decibels. If you are wearing those earplugs but your friend Phil is not, how far from the speaker should Phil stand to experience the same loudness as you?

Explanation / Answer

Here ,

power , P = 500 W

distance , d = 5 m

Intensity = Power/(4pi * d^2)

Intensity = 500/(4 * pi * 5^2)

Intensity = 1.59 W/m^2

the intensity of sound is 1.59 W/m^2

--------------------------

part B)

sound level = 10 * log(I/Io)

sound level = 10 * log(1.59/(1 *10^-12))

sound level = 122 dB

the sound level is 122 dB

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote