[pojopdA disk 7.92 cm in radius rotates at a constant rate of 1 100 rev/min abou
ID: 1342408 • Letter: #
Question
[pojopdA disk 7.92 cm in radius rotates at a constant rate of 1 100 rev/min about its central axis.
(a) Determine its angular speed.
rad/s
(b) Determine the tangential speed at a point 3.06 cm from its center.
m/s
(c) Determine the radial acceleration of a point on the rim.
(d) Determine the total distance a point on the rim moves in 1.90 s.
If you know the (constant) speed of a point on the rim, how far will it travel in 1.90 seconds? m
Explanation / Answer
a)
constant rate = 1100 rev/min
angular speed =1100 * 2pi/60
angular speed =115.2 rad/s
the angular speed is 115.2 rad/s
b)
tangential speed = r * w
tangential speed = 115.2 * 0.0792
tangential speed = 9.121 m/s
the tangential speed is 9.121 m/s
c)
radial acceleration = v^2/r
radial acceleration = 9.121^2/.0792
radial acceleration = 1050 m/s^2
radial acceleration = 1.05 km/s^2
the radial acceleration is 1.05 km/s^2 radially towards the centre of disk
d)
distance travelled = v * t
distance travelled = 9.121 * 1.9
distance travelled = 17.33 m
the distance travelled is 17.33 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.