Three identical very dense masses of 4400 kgeach are placed on the x axis. One m
ID: 1342485 • Letter: T
Question
Three identical very dense masses of 4400 kgeach are placed on the x axis. One mass is at x1 = -100 cm , one is at the origin, and one is at x2 = 330 cm .What is the magnitude of the net gravitational force
Fgrav on the mass at the origin due to the other two masses?
Take the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2 .
Express your answer in Newtons.
is the magnitude of the net gravitational force Fgrav on the mass at the origin due to the other two masses? Take the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2 .
Explanation / Answer
Let centre mass be m , mass on the left be m1 and on the right be m2
m1 = m= m2 = 4400 Kg
r1 = 100 cm = 1 m
r2 = 330 cm = 3.3 m
Force due to m2 will be towards right (+ve)
Force due to m1 will be towards left (-ve)
F grav = G*m (-m1/r1^2 + m2/r2^2)
= (6.67*10^-11)*(4400)*(-4400/1^2 + 4400/3.3^2)
=(6.67*10^-11)*(4400)*4400*(-1 + 1/3.3^2)
=(6.67*10^-11)*(4400)*4400*(-0.908)
= -1.173*10^-3 N
Answer: -1.173*10^-3 N
Magnitude of the force is 1.173*10^-3 N an dis acting towards negative x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.