Three identical units of merchandise were purchased during July, as follows: Dat
ID: 2549231 • Letter: T
Question
Three identical units of merchandise were purchased during July, as follows: Date July 3 10 24 Total Units Product T Purchase Purchase Purchase Cost $31.00 34.00 37.00 $102.00 $34.00 Average cost per unit Assume one unit sells on July 28 for $48.00 Determine the gross profit, cost of merchandise sold, and ending inventory on July 31 using the (a) first-in, first-out, (b) last-in, first-out, and (c) average cost flow methods. Gross Profit Cost of Merchandise Sold Ending Inventory a) First-in, first-out b) Last-in, first-out c) AverageExplanation / Answer
Solution:-
(a)
(b)
19unis@14
18units@16
8units@14
18units @16
8units@14
18units@16
13units@15
12units
(8@14 and 4@16)
14units@16
13units@15
Cost of merchandise sold= (11*14) + (8*14) + (4*16) = 330
Ending Inventory= (14*16) + (13*15) = 419
So Option A is Correct
Cost of Merchandise Sold Gross Profit Ending Inventory as on 31 July FIFO 31 48-31=17 71 LIFO 37 48-37=11 65 Average 34 48-34=14 68Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.