You are designing an experiment for a research project. A very delicate computer
ID: 1343761 • Letter: Y
Question
You are designing an experiment for a research project. A very delicate computer sensor requires that it be operated at a voltage of 8 V and a power of 3.0 W. If the wires connecting the experiment to its power source have a total resistance (for all wires) of 0.6 and the power supply has an interenal resistance of 0.7 , what must you design the EMF of the power source to be?
Your answer should be in volts to 3 significant figures. Do not include units in your answer.
The picture is simply an EMF connected with two wires to the computer sensor.
Explanation / Answer
here,
let the EMF required be EMF
power required , P = 3 W
voltage , V = 8 V
then , current required , I = P/V
I = 0.375 A
resistance of the wires , r = 0.6 + 0.7
r = 1.3 ohm
EmF required , EMF = V + I*r
EMF = 8.49 V
the EMF of the power source is 8.49 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.