You are designing a rotating metal flywheel that will be used to store energy. T
ID: 2860440 • Letter: Y
Question
You are designing a rotating metal flywheel that will be used to store energy. The flywheel is to be a uniform disk with radius 29.0 cm. Starting from rest at t = 0, the flywheel rotates with constant angular acceleration 3.00 rad/s^2 about an axis perpendicular to the flywheel at its center. If the flywheel has a density (mass per unit volume) of 8600 kg/m^3, what thickness must it have to store 800 J of kinetic energy at t = 8.00 s? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Ef = 1/2 I w^2
I of uniform disk is 0.5 mr^2
at t= 8 ,
w = wo+ at
w =0 + 3*8 = 24 rad/s
so
800 = 0.5 * (0.5 mr^2) (24)^2
mass = density *volume , = density * base area *thickness = 8600 * pi * (0.29)^2 * t
800 = 0.5 * (0.5 * 8600 * pi * (0.29)^2 * t *(0.29)^2)*(24)^2
solving , we have
t = 0.029 m -----ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.