Assume D=.5C(rho)AV^2 gives the drag force on a pilot plus ejection seat just af
ID: 1344080 • Letter: A
Question
Assume D=.5C(rho)AV^2 gives the drag force on a pilot plus ejection seat just after they are ejected from a plane traveling horizontally at 1500 km/h. Assume also that the mass of the seat is equal to the mass of the pilot and that the drag coefficient is that of a sky diver. Assume the pilot's mass is 82 kg and using vt = 60 m/s for a single sky diver estimate the magnitudes of (a) the drag force on the pilot + seat and (b) the ratio of the horizontal deceleration to g, both just after ejection. (The result of (a) should indicate an engineering requirement: The seat must include a protective barrier to deflect the initial wind blast away from the pilot's head.)
Explanation / Answer
vt = sqrt(2Fg/Crho*A) = C*rho*A = 2mg/vt^2
here vt = 60 m/s
m = 77 kg
v = 1300km/h = 361.11 m/s
D = 1/2 * C*rho*A*v^2 = 1/2 * ( 2mg/vt^2) *v^2 = mg(v/vt)^2
D = 27333.38 N = 2.73 x 10^4 N
part b )
apply newtion seond law in horizontal direction
m = 2m
a = D/2m = g*(v/vt)^2/2 = 18.11 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.