An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1344400 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.300 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.886 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.770 m .
Part A
Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.198 s has passed.
Express your answer numerically in revolutions per second.
2.6
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part B
Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.198 s from Part A?
Express the number of revolutions numerically.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part C
What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.198 s ?
Express your answer numerically in meters per second.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part D
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.198 s ?
Express the acceleration numerically in meters per second squared.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.300 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.886 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.770 m .
Part A
Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.198 s has passed.
Express your answer numerically in revolutions per second.
2.6
rev/sSubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part B
Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.198 s from Part A?
Express the number of revolutions numerically.
revSubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part C
What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.198 s ?
Express your answer numerically in meters per second.
vtan(t) = m/sSubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part D
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.198 s ?
Express the acceleration numerically in meters per second squared.
a = m/s2SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Explanation / Answer
A) w2 = w1 + alfa*t
= 0.3 + 0.886*0.198
= 0.475 rev/s
B) Use kinematic equation, theta = w1*t + 0.5*alfa*t^2
= 0.3*0.198 + 0.5*0.886*0.198^2
= 0.0768 rev
C)
w2 = 0.475 rev/s
= 0.475*2*pi rad/s
= 2.987 rad/s
tangential speed, v_tan = r*w2
= (0.77/2)*2.987
= 1.15 m/s
d) a_tan = r*alfa
= (0.77/2)*0.886*2*pi
= 2.14 m/s^2
a_rad = v2^2/r
= 1.15^2/(0.77/2)
= 3.44 m/s^2
magnitude a of the resultant acceleration = sqrt(a_tan^2 + a_rad^2)
= sqrt(2.14^2 + 3.44^2)
= 4.05 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.