A capacitor is made from two hollow, coaxial, iron cylinders, one inside the oth
ID: 1344542 • Letter: A
Question
A capacitor is made from two hollow, coaxial, iron cylinders, one inside the other. The inner cylinder is negatively charged and the outer is positively charged; the magnitude of the charge on each is 12.0 pC . The inner cylinder has a radius of 0.450 mm , the outer one has a radius of 4.20 mm , and the length of each cylinder is 15.0 cm .
Part A
What is the capacitance?
Use 8.854×1012 F/m for the permittivity of free space.
4.90
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part B
What applied potential difference is necessary to produce these charges on the cylinders?
SubmitMy AnswersGive Up
A capacitor is made from two hollow, coaxial, iron cylinders, one inside the other. The inner cylinder is negatively charged and the outer is positively charged; the magnitude of the charge on each is 12.0 pC . The inner cylinder has a radius of 0.450 mm , the outer one has a radius of 4.20 mm , and the length of each cylinder is 15.0 cm .
Part A
What is the capacitance?
Use 8.854×1012 F/m for the permittivity of free space.
C =4.90
FSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part B
What applied potential difference is necessary to produce these charges on the cylinders?
V = VSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
charge on capacitor q=12*10^-12 C
inner radius r1=0.45 mm =0.45*10^-3 m
outer radius r2=4.2 mm = 4.2*10^-3 m
length of cylinder l=15cm=0.15m
A)
capacitance of cylindrical capacitor is,
C=(2pi*eo*l)/(ln(r2/r1)
C=(2pi*8.854*10^-12*0.15)/(ln(0.45*10^-3/(4.2*10^-3)
C=3.74*10^-12 F
B)
potential v=q/c
v=(12*10^-12)/(3.74*10^-12)
v=3.21 v
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.