A 1260 -kg car pushes a 2200 -kg truck that has a dead battery. When the driver
ID: 1345010 • Letter: A
Question
A 1260 -kg car pushes a 2200 -kg truck that has a dead battery. When the driver steps on the accelerator, the drive wheels of the car push against the ground with a force of 4600 N . Take the friction between the truck's tires and the ground to be 470 N . What is the magnitude of the force the car applies to the truck?
A-) What is the magnitude FConT of the force that the car exerts on the truck? Use the coordinate system shown in Part B, where upward is the positive y direction and to the right, the direction FConT points, is the positive x direction.
B-) What is the acceleration aT of the truck?
Explanation / Answer
mass of the car m1=1260 kg
mass of the truck m2=2200 kg
force due to car on the ground is,F1=4600 N
frictional force between truck's tires and ground F2=470 N
here,
net force on the truck is,Fnet=(4600-470)=4130
A)
acceleration a=Fnet/(m1+m2)
a=4130/(1260+2200)
a=1.2 m/sec^2
force of car on the truck is,=m2*a
=2200*1.2
=2640 N
B)
acceleration a=1.2 m/sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.