A 1600 kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south w
ID: 1345189 • Letter: A
Question
A 1600 kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south when it is hit by a 2500 kg SUV traveling from east to west. The two cars become enmeshed due to the impact and slide as one thereafter. On-the-scene measurements show that the coefficient of kinetic friction between the tires of these cars and the pavement is 0.750, and the cars slide to a halt at a point 5.60 m west and 6.55 m south of the impact point.
A. How fast was sedan traveling just before the collision?
B. How fast was SUV traveling just before the collision?
Explanation / Answer
distance travelled after collision :
d = sqrt(5.60^2 + 6.55^2)
d = 8.62 m
theta = tan^-1(6.55/5.60) = 49.47 degree
now work = force * distance
W = mu*(1600 + 2500 ) * 8.62 = 259764 J
this is the work done by friction so immediately after the collision this how much kinetic energy tha joined cars had
v = sqrt(2E/m) = 11.26 m/s
1 ) y direction = 1600 * vi = 4100 v*sin49.47
vi = 21.93 m/s
B )
2500 vi = 4100 * v*cos49.47
vi = 12 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.