A spaceship is at a Lagrange point(where the gravity of earth and the sun balanc
ID: 1345926 • Letter: A
Question
A spaceship is at a Lagrange point(where the gravity of earth and the sun balance out) and is about to head back to earth. if it has a mass of 175,000kg and can expel propellant from its engine at 12km/s, at what rate must it consume its propellant to achieve an acceleration of 0.1g? A spaceship is at a Lagrange point(where the gravity of earth and the sun balance out) and is about to head back to earth. if it has a mass of 175,000kg and can expel propellant from its engine at 12km/s, at what rate must it consume its propellant to achieve an acceleration of 0.1g? A spaceship is at a Lagrange point(where the gravity of earth and the sun balance out) and is about to head back to earth. if it has a mass of 175,000kg and can expel propellant from its engine at 12km/s, at what rate must it consume its propellant to achieve an acceleration of 0.1g?Explanation / Answer
m =175000kg, a =0.1g , g =9.8 m/s^2, v =12 km/s
According to Newtos second law F =ma = dp/dt = v (dm/dt)
dm/dt = ma/v = (175000*0.1*9.8)/12000
dm/dt =14.3 kg/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.