A toy cannon uses a spring to project a 5.20-g soft rubber ball. The spring is o
ID: 1346260 • Letter: A
Question
A toy cannon uses a spring to project a 5.20-g soft rubber ball. The spring is originally compressed by 4.99 cm and has a force constant of 8.09 N/m. When the cannon is fired, the ball moves 15.9 cm through the horizontal barrel of the cannon, and the barrel exerts a constant friction force of 0.032 2 N on the ball.
(a) With what speed does the projectile leave the barrel of the cannon?
m/s
(b) At what point does the ball have maximum speed?
cm (from its original position)
(c) What is this maximum speed?
m/s
Explanation / Answer
a) work done by spring + work done by cannon friction = change in KE
kx^2 /2 + (- fd) = mv^2 /2 - 0
(8.09 x (0.0499^2) /2) - ( 0.032 x 0.159) = 5.20 x 10^-3 x v^2 /2
v = 1.38 m/s
b) when spring is just compressed by x= 0
d = 4.99 cm
c) 8.09 x 0.0499^2 /2 - 0.032 x 0.0499 = 0.0052 x v^2 /2
v = 1.81 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.