Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The front 1.20 m of 1,300 kg car is designed as a \"crumple zone\" that collapse

ID: 1346409 • Letter: T

Question

The front 1.20 m of 1,300 kg car is designed as a "crumple zone" that collapses to absorb the shock of a collision. If a car traveling 26.0 m/s stops uniformly in 1.20 m, how long does the collision last? What is the magnitude of the average force on the car? What is the magnitude of the acceleration of the car? Express the acceleration as a multiple of the acceleration of gravity. A pitcher throws a 0.143-kg baseball toward the batter so the it cross plate horizontally and has a speed of 42 m/s just before it makes contact with the then hits the ball straight back at the pitcher with a speed of 52 m/s. Assume the ball travels along the sane line leaving the bat as it followed contacting What is the magnitude of the impulse delivered by the bat to the baseball?

Explanation / Answer

part C

V^2 = U^2 + 2aS

0 = 26^2 -2*a*1.20

=> a = 405.6 m/s^2 OR 41.38 g

part B

F = ma = 1300*405.6 = 527280 N

Part A

V = U + at

0 = 26 - 405.6*t

=> t = 0.064 sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote