Calculate the capacitance of the Earth (tau_Earth 6378 km). In class we discusse
ID: 1346559 • Letter: C
Question
Calculate the capacitance of the Earth (tau_Earth 6378 km). In class we discussed an ever-present electric field called the "Fair Weather Electric Field" that points radially outward from the Earth's surface. At the Earth's surface this field has a magnitude of about E = 300 Volts/meter. In class, we used Gauss's Law to find that the total charge Q on the surface of the Earth is approximately Q = 1.36 Times 10^6 Coulombs. calculate the total energy stored in this field by integrating the field in spherical coordinates over all space from tau_Earth rightarrow infinity.(rExplanation / Answer
here,
capacitance of a spherical conductor is , C = 4*(pi) * e0 * R
as radius of earth is ,R = 6 * 10^6
therefore the its capacitance is equal ,
C = (1/(9 * 10^9)) * 6 * 10^6
C = 0.7 * 10^ -3 F
the capacitance of earth is 0.7 * 10^ -3 F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.