Calculate the buoyant force (in Newtons) on an object that displaces 100 cm^3 of
ID: 1703289 • Letter: C
Question
Calculate the buoyant force (in Newtons) on an object that displaces 100 cm^3 of water when submerged.Calculate the force (in Newtons) exerted by a pressure of 1 Pa acting on a surface area of 10 cm^2.
If the temperature of a blackbody radiator (e.g., a lightbulb or star) doubles, how many times will the power radiated increase?
Calculate the intensity of sound in db for a sound with an intensity of of 1x10^-11 watts per square meters. The threshold of hearing is 1x10^-12 watts per square meters
A 3 Hz wave has a wavelength of 0.4 m. Calculate the speed of the wave (in m/s).
Explanation / Answer
(a)
volume V = 100 cm^3 = 10^-4 m^3
Buoyant force F = Vg
= 10^-4 * 1000 * 9.8
= 0.98 N
(b)
Pressure P = 1 Pa
Area A = 10 cm^2 = 10^-3 m^2
Force F = P A = 1 * 10^-3 = 10^-3 N
Our rules allows us to answer Only one answer per post,please post remaining questions seperately.Sorry.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.