Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s
ID: 1347177 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s).
A baseball player hits a baseball (m = 0.144 kg) as shown in the figure below. The ball is initially traveling horizontally with speed of 36 m/s. The batter hits a fly ball as shown, with a speed vf = 49 m/s.
(a) What are the magnitude and direction of the impulse imparted to the ball?
(b) If the ball and the bat are in contact for a time of 8.0 ms, what is the magnitude of the average force of the bat on the ball?
_______ N
Compare this answer to the weight of the ball.
=
(c) What is the impulse imparted to the bat?
Explanation / Answer
impulse = chnage in momentum = Favg*dt
chnage in momentum along X-axis dpx = m*(vi+vfcos(45)) = 0.144*(36 + 49*0.707) = 10.2 kg*m/s
along Y-axis is dpy = m*(vf*sin(45)) = 0.144*49*0.707 = 4.98 kg*m/s
magnituder of the impulse is j = sqrt(4.98^2 + 10.2^2) = 11.35 N-s
direction is theta = atan(4.98/10.2) = 26 degrees
the required answer in direction is 180-26 = 154 degrees counter clockwise from the +x-axis
-------------------------------------------------------------------
B) Favg*dt = 11.35
Favg = 11.35/*0.008 = 1418.75 N
weight of the ball =m*g = 0.144*9.81 = 1.41264 N
Favg/weight of the ball = 148.75/1.41264 = 105.3
-------------------------------------------------------------------
C) impulse imparted to bat
magnitude is 11.35 N-s
direction is 154+180 = 334 degrees counterclockwise from the +X-axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.