The figure below shows a zero-resistance rod sliding to the right on two zero-re
ID: 1347202 • Letter: T
Question
The figure below shows a zero-resistance rod sliding to the right on two zero-resistance rails separated by the distance L = 1.75 m. The rails are connected by a 12 Ohm resistor, and the entire system is in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.75 T. If the bar is moving to the left at 8 m/s at the moment shown, this means at this moment: The magnetic flux through the circuit will be: and causing an emf of V in the circuit. This emf creates an induced current in the circuit of: This will mean the power dissipated in the resistor at this moment will be: At this moment, the external B field is exerting a force on the bar of: This force acts like a form of magneticExplanation / Answer
L = 1.75 m
magnetic flux through the circuit is OUT OF THE PAGE
emf = B*v*L
emf = 0.75 * 1.75 * 8
emf = 10.5 V
the emf is 10.5 V
-------------------------------
induced current = emf/R
induced current = 10.5/12
induced current = 0.875 A
the direction of current is CLOCKWISE
-----------------------------
Power = 0.875^2 * 12 = 9.19 W
the power is 9.19 W
-----------------------------
Force = B*I*L
Force = 0.75 * 0.875 * 1.75
Force = 1.15 V
the force is 1.15 N
the direction of force is to the left which is oposite
bar tends to slow down
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.