Two blocks are in contact on a frictionless, horizontal tabletop. An external fo
ID: 1348252 • Letter: T
Question
Two blocks are in contact on a frictionless, horizontal tabletop. An external force, r, is applied to block 1, and the two blocks are moving with a constant acceleration of 2.40 m/s^2. Use M_1 = 3.09 kg and M_2 = 6.50 kg. What is the magnitude, F, of the applied force? What is the contact force between the blocks? What is the net force acting on block 1? Your refrigerator has a mass of 106.5 kg, including the food in it. It is standing in the middle of your kitchen, and you need to move it. The coefficients of static and kinetic friction between the fridge and the tile floor are 0.44 and 0.33, respectively. What is the magnitude of the force of friction acting on the fridge, if you push against it horizontally with a force of each magnitude ? A skier starts with a speed of 1.9 m/s and skis straight down a slope with an angle of 12.0 degree relative to the horizontal. The coefficient of kinetic friction between her skis and the snow is 0.102. What is her speed after 10.5 s?Explanation / Answer
7)
a) Use Newton's second law
F = (M1+M2)*a
= (3.09 + 6.5)*2.4
= 23 N
b)Let Fc is the constant force.
net force on block 2, Fc = M2*a
Fc = M2*a
= 6.5*2.4
= 15.6 N
c) Net force acting on block 1, Fnet1 = F - Fc
= 23 - 15.6
= 7.4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.