A block with a mass of 0.307 kg is attached to a spring of spring constant 328 N
ID: 1348308 • Letter: A
Question
A block with a mass of 0.307 kg is attached to a spring of spring constant 328 N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 6.00 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation?
A block with a mass of 0.614 kg is attached to a spring of spring constant 328 N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 6.00 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation?
A block with a mass of 0.307 kg is attached to a spring of spring constant 656 N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 6.00 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation?
A block with a mass of 0.307 kg is attached to a spring of spring constant 328 N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 12.0 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation?
Explanation / Answer
maximum pulling from equillibium is amplitude
hence
a) amplitude =6 cm
b)amplitude=6 cm
c)amplitude=6 cm
d)amplitude=12 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.