A nuclear power plant has an electrical power output of 1266 MW and operates wit
ID: 1351390 • Letter: A
Question
A nuclear power plant has an electrical power output of 1266 MW and operates with an efficiency of 24%. If excess energy is carried away from the plant by a river with a flow rate of 1.2 × 106 kg/s, what is the rise in temper- ature of the flowing water? Answer in units of C. A nuclear power plant has an electrical power output of 1266 MW and operates with an efficiency of 24%. If excess energy is carried away from the plant by a river with a flow rate of 1.2 × 106 kg/s, what is the rise in temper- ature of the flowing water? Answer in units of C. A nuclear power plant has an electrical power output of 1266 MW and operates with an efficiency of 24%. If excess energy is carried away from the plant by a river with a flow rate of 1.2 × 106 kg/s, what is the rise in temper- ature of the flowing water? Answer in units of C.Explanation / Answer
as efficiency is 24%, then excess energy carried away=100-24=76%
so in terms of MW, excess energy=1266*0.76=962.16 MW
per second, heat energy supplied to water=962.16 MJ
per second, mass of water that receive this heat energy=1.2*10^6 kg
then if rise of temperature is x,
then mass*specific heat of water*rise in temperature=energy supplied
==>1.2*10^6*4187*x=962.16*10^6
==>x=0.1915 degree celcius
hence rise in temperature of flowing water is 0.1915 degree celcius.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.