A uniform disk with mass m = 8.71 kg and radius R = 1.4 m lies in the x-y plane
ID: 1352536 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 8.71 kg and radius R = 1.4 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 310 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 310 N at the edge of the disk on the –y-axis, and 3) a force 310 N acts at the edge of the disk at an angle ? = 36° above the –x-axis.
What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F2?
What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F3?
What is the x-component of the net torque about the z axis on the disk?
What is the y-component of the net torque about the z axis on the disk?
What is the z-component of the net torque about the z axis on the disk?
Explanation / Answer
A uniform disk with mass m = 8.71 kg and radius R = 1.4 m lies in the x-y plane
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.