A uniform disk with mass m = 8.67 kg and radius R = 1.39 m lies in the x-y plane
ID: 1519303 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 8.67 kg and radius R = 1.39 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 303 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 303 N at the edge of the disk on the –y-axis, and 3) a force 303 N acts at the edge of the disk at an angle = 35° above the –x-axis.
What is the z-component of the net torque about the z axis on the disk?
What is the magnitude of the angular acceleration about the z axis of the disk?
If the disk starts from rest, what is the rotational energy of the disk after the forces have been applied for t = 1.8 s?
Explanation / Answer
a)
1)the magnitude of the torque on the disk due to F1
torq=R x F -- (1.39)i x (303)j = (421.17)k
2)the magnitude of the torque on the disk due to F2
(-1.39)j x (303)j = 0k
3)magnitude of the torque on the disk due to F3:
(-1.39cos35 i + 1.39sin35 j) x (303)j = (-345.002 )k
z-component of the net torque on the disk = 421.17 -345.002
= 76.168 N-m
b)
I=1/2*mR^2
I = 1/2*8.67*(1.39)^2 = 8.3756
torq total = I*alpha
so alpha=76.168 /8.3756 = 9.09 rad/s^2
c)
= (o) + t
= (9.09 rad/s²)(1.8 s)
= 16.362 rad/s
K = (1/2)I²
K = (1/2)(1/2)(mR²)²
K = (1/4)(8.67 kg)(1.39 m)²(16.362 rad/s)²
K = 1121.14 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.