Show your work for your calculations. Consider Procedure A. Suppose you place a
ID: 1353122 • Letter: S
Question
Show your work for your calculations.
Consider Procedure A. Suppose you place a 20.0-g mass on the end of a spring and end of the spring moves from a position 0.462m above the table to a position 0.370m above the table.
What is the spring constant of the spring?(Show your work)
Consider Procedure D. Suppose your spring has a mass of 11.4 g, your weight holder has a mass of 2.8 g, and you place a 15.0-gmass on the weight holder. What is the value for the effective mass that you would use in Procedure D? (Show your work)
Suppose you pull down on the mass from Question 2, set the system into oscillation
and find that the system has a period of oscillation equal to 0.94 s. Calculate the spring constant
using the effective mass from Question 2 and the period of oscillation.
Explanation / Answer
1) compression of the spring=0.462-0.37=0.092 m
force=mg=kx
k=mg/x=2.13 N/m
2) total mass in the process=spring mass+ mass of the weight holder+mass on the weight holder
m=11.4+2.8+15=29.2 g
3) time peroid T=2*pi*sqrt(m/k)
m/k=T^2/4*pi^2
k=m*4*pi^2/T=1.225 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.