A terrier has been trained to slide down a ramp of length 10 m. First the dog cl
ID: 1354723 • Letter: A
Question
A terrier has been trained to slide down a ramp of length 10 m. First the dog climbs vertically 8m then slides down in 1.6 seconds. The local value of g is 9.8 m/s^2. What is the coefficient of friction that exists between the dogs feet and the ramp. Treat the dog as a point object and use only one frictional force.
B) what is the terriers acceleration using kinematics
C) using newtons second law and free body diagram solve x and y axis equations to get coefficient of friction of the dog coming down the ramp.
Explanation / Answer
a)
imagine the ramp as a right angled triangle whose height is 8 m, hypotenus is 10 m
then base will be sqrt(10^2-8^2)=6 m
angle with horizontal=arctan(8/6)=53.13 degrees
then normal force =mass*g*cos(53.13)=5.88*m N
where m=mass of the dog.
if friction coefficient is k, then friction force=k*normal force=5.88*m*k, opposing the motion
component of dog's weight, acting along the direction of motion=m*9.8*sin(53.13)=7.84*m N
then net force=7.84*m-5.88*m*k
net acceleration=force/mass=7.84-5.88*k
now as it slides down 10 m in 1.6 seconds, if acceleration is a
then 0.5*a*1.6^2=10
==>a=7.8125 m/s^2
==>7.84-5.88*k=7.8125
==>k=4.67*10^(-3)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.