A thermodynamic system consists of an ideal gas at an initial volume of 4.5 L an
ID: 1356346 • Letter: A
Question
A thermodynamic system consists of an ideal gas at an initial volume of 4.5 L and a pressure of 7.8 × 104 Pa. An external force performs 94 J of work as it compresses the gas at constant pressure. What is the new volume of the gas?
5.7 L
3.3 L
2.1 L
3.9 L
A thermodynamic system consists of an ideal gas at an initial volume of 4.5 L and a pressure of 7.8 × 104 Pa. An external force performs 94 J of work as it compresses the gas at constant pressure. What is the new volume of the gas?
5.7 L
3.3 L
2.1 L
3.9 L
Explanation / Answer
here,
initial volume , Vi = 4.5 L
Vi = 4.5 * 10^-3 m^3
work done , W = - 94 J
pressure , P = 7.8 * 10^4 pa
let the new volume of gas be Vf
W = p * (Vf - Vi)
- 94 = 7.8 * 10^4 * (Vf - 4.5*10^-3)
Vf = 3.29 * 10^-3 m^3
Vf = 3.3 L
the new volume of the gas is 3.3 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.