Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 1356469 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 10.9 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 12.9 cm. Point C is 5.28 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I1.
Please answer A,B,and C
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2-10.9 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 12.9 cm. Point C is 5.28 cm to the right of the wire carrying current 12. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I1 Suomit Anawer Tries 0/20 Calculate the magnitude of the magnetic field at point A Submit AnswerTries 0/20 What is the force between two 1.45 m long segments of the wires?Explanation / Answer
a)
distance of point from first wire through current i1 = r1 = 12.9+5.28
r1 = 18.18 cm = 0.1818m
distance of point from first wire through current i2 = r2 = 0.0528 m
i2 = 10.9 A
i1 = i2 (r1 / r2) = 10.9 X 0.1818 / 0.0528
i1 = 10.9 X 3.44
i1 = 37.53 amps
the value of current i1 = 37.53 amps
b)
magnetic field at point A
B1 = 2 k (i1/r)
B2 = 2 k (i2/r)
where
r = d /2 = 12.9 /2
r = 6.45 cm = 0.0645m
k = o / 4
= 10-7 Weber / Ampere - meter
total magnetic field
B = B1 + B2
B = 2 k (i1/r) + 2 k (i2/r)
B = (2 k / r) (i1 + i2 )
B = (2 X 10-7 / 0.0645) (10.9 + 37.53 )
B = (2 X 10-7 / 0.0645) (48.43)
B = 96.86 X 10-7 / 0.0645
B = 1501 .70 X 10-7
B = 1.501 X 10-4 T
magnetic field at point A is B = 1.501 X 10-4 T
c)
the force for unit length = F / L
= 2 k i1 i2 / d
but given d = 12.9 cm
d = 0 .129 cm
and
given length of the wire segments is
L = 1.45 m
F = 2 k i1 i2 L / d
F = 2 X 10-7 X 37.53 X 10.9 X 1.45 / 0.129
F = 1186. 3233 X10-7 / 0.129
F = 9196.30 X10-7 N
or
F = 9.196 X 10-4 N
9.196 X 10-4 N is the force between two 1.45 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.