A container encloses 5.3 mol of an ideal gas that has molar mass M 1 and 0.29 mo
ID: 1356509 • Letter: A
Question
A container encloses 5.3 mol of an ideal gas that has molar mass M1 and 0.29 mol of a second gas that has a molar mass of M2 = 3.5M1. What fraction of the total pressure on the container wall is attributable to the second gas? (The kinetic theory explanation of pressure leads to the experimentally discovered law of partial pressures for a mixture of gases that do not react chemically: The total pressure exerted by the mixture is equal to the sum of the pressures that the several gases would exert separately if each were to occupy the vessel alone.)
Explanation / Answer
P1V=n1RT
P2V=n2RT
PV=(n1+n2)RT
total pressure on the container wall is attributable to the second gas is
n2/(n1+n2) = 0.29/(5.3+0.29)=0.29/5.59=29/559
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.