Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two small loudspeakers are separated by a distance of d = 5.0 cm, as shown in th

ID: 1357015 • Letter: T

Question

Two small loudspeakers are separated by a distance of d = 5.0 cm, as shown in the figure below. The speakers are driven in phase with a sine wave signal of frequency 10 kHz. A small microphone is placed a distance L = 1.20 m away from the speakers on the axis running through the middle of the two speakers, and the microphone is then moved perpendicular to the axis. Where does the microphone record the first minimum and the first maximum of the interference pattern from the speakers? The speed of sound in air is 343 m/s.

y1st min = ...... cm y1st max = ...... cm

Explanation / Answer

=c
= 343 / 10000
= 3.43 * 10^-2

Constructive interference condition: d*sin = m, m = 1,2,
Destructive interference condition: d*sin = (m + 1/2 ) ,m = 0,1,2,

max = sin^-1(/d)
max = sin^-1(3.43*10^-2/5 * 10^-2)
max = 43.31o


Ymax = L* tan(max)
Ymax = 1.2 * tan(43.3) m
Y1st max = 1.131 m = 113.1 cm

min = sin^-1(/2d)
min = sin^-1(3.43*10^-2/(2*5 * 10^-2))
min = 20.1o

Ymin = L* tan(min)
Ymin = 1.2 * tan(20.1) m
Y1st min = 0.44 m = 44 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote