Two small aluminum spheres, each of mass 0.0250 kilograms, are separated by 80.0
ID: 1621210 • Letter: T
Question
Two small aluminum spheres, each of mass 0.0250 kilograms, are separated by 80.0 centimeters. How many electrons does each sphere contain? (The atomic mass of aluminum is 26.982 grams per mole, and its atomic number is 13.) Express your answer numerically. electrons How many electrons would have to be removed from one sphere and added to the other to cause an attractive force between the spheres of magnitude 1.00 times 10^4 N (roughly one ton)? Assume that the spheres may be treated as point charges. electrons What fraction of all the electrons in one of the spheres does this represent? Express your answer numerically.Explanation / Answer
(a)
N = 13( m/M) Na
= 13 ( 25/26.982 g/mol) ( 6.022 * 10^23
=7.25354 * 10^24
(B)
F = kq^2/l^2
= k n^2 e^2/l^2
n^2 = F/k ( l^2/e^2)
n = sqrt F/k ( l/e)
= sqrt 10^4/9* 10^9 ( 0.8/1.6* 10^-19
=5.27 * 10^15
(c)
n/N = 5.27398* 10^15/7.25354 * 10^24
=7.27 * 10^-10
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.