A uniform metal rod, with a mass of 3.5 kg and a length of 1.0 m , is attached t
ID: 1357489 • Letter: A
Question
A uniform metal rod, with a mass of 3.5 kg and a length of 1.0 m , is attached to a wall by a hinge at its base. A horizontal wire bolted to the wall 0.50 mabove the base of the rod holds the rod at an angle of 30 above the horizontal. The wire is attached to the top of the rod.
Part A
Find the tension in the wire.
Express your answer using two significant figures.
Part B
Find the horizontal component of the force exerted on the rod by the hinge.
Express your answer using two significant figures.
Part C
Find the vertical component of the force exerted on the rod by the hinge.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
a)
here
T * 0.5 = m * g * L/2 * cos(Thtea)
T = 3.5 * 9.8 * 0.5 * cos(30deg) / 0.5
T = 3.5 * 9.8 * cos(30deg)
T = 29.7 N
b)
the horizontal component of the force is
Fh = 29.7 N
c)
the vertical component of the force is
m * g = 3.5 * 9.8 = 34.3 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.