A uniform line charge of linear charge density lambda = 4.0 nC/m extends from x
ID: 1418044 • Letter: A
Question
A uniform line charge of linear charge density lambda = 4.0 nC/m extends from x = 0 to x = 5 m. (a) What is the total charge? nC (b) Find the electric field on the x axis at x = 6 m. N/C (c) Find the electric field on the x axis at x = 11 m. N/C (d) Find the electric field on the x axis at x = 250 m. N/C (e) Find the field at x = 250 m, using the approximation that the charge is a point charge at the origin. N/C Compare your result with that for the exact calculation in part (d). (field for the point charge divided by the field for the line charge)Explanation / Answer
part a;
total charge=charge density*length=4 nC/m * 5 m=20 nC
part b:
consider a small strip of length dx at a location of x.
charge on this strip=dq=lambda*dx
electric field at x=6 m due to dq=dE=k*dq/(6-x)^2
where k=coloumb's constant=9*10^9
dE=k*lambda*dx/(6-x)^2
let 6-x=p
==>dx=-dp
dE=-k*lambda*dp/p^2
integrating both sides,
E=k*lambda/p
using p=6-x
E=k*lambda/(6-x)
using limits of x from x=0 to x=5:
electric field at x=6 m=9*10^9*4*10^(-9)*((1/(6-5))-(1/(6-0)))=30 N/C
part c:
consider a small strip of length dx at a location of x.
charge on this strip=dq=lambda*dx
electric field at x=11 m due to dq=dE=k*dq/(11-x)^2
where k=coloumb's constant=9*10^9
dE=k*lambda*dx/(11-x)^2
let 11-x=p
==>dx=-dp
dE=-k*lambda*dp/p^2
integrating both sides,
E=k*lambda/p
using p=11-x
E=k*lambda/(11-x)
using limits of x from x=0 to x=5:
electric field at x=11 m=9*10^9*4*10^(-9)*((1/(11-5))-(1/(11-0)))=2.7272 N/C
part d:
consider a small strip of length dx at a location of x.
charge on this strip=dq=lambda*dx
electric field at x=250 m due to dq=dE=k*dq/(250-x)^2
where k=coloumb's constant=9*10^9
dE=k*lambda*dx/(250-x)^2
let 250-x=p
==>dx=-dp
dE=-k*lambda*dp/p^2
integrating both sides,
E=k*lambda/p
using p=250-x
E=k*lambda/(250-x)
using limits of x from x=0 to x=5:
electric field at x=250 m=9*10^9*4*10^(-9)*((1/(250-5))-(1/(250-0)))=2.9387*10^(-3) N/C
part e:
if it is a point charge of 20 nC at origin, electric field at a distance of 250 m=9*10^9*20*10^(-9)/250^2=2.88*10^(-3) N/C
part f:
field for point charge/field for line charge=2.88/2.9387=0.98
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.