A uniform line charge that has a linear charge density = 2.5 nC/m is on the x ax
ID: 1576686 • Letter: A
Question
A uniform line charge that has a linear charge density = 2.5 nC/m is on the x axis between x = 0 to x = 5.0 m (a) What is its total charge? 12.5 nC (b) Find the electric field on the x axis at x6 m 18.725 N/C (c) Find the electric field on the x axis at x = 11.0 m 1.70227 N/C (d) Find the electric field on the x axis at -240 m 1.992e-3 N/C (e) Estimate the electric field at x = 240 m, using the approximation that the charge is a point charge on the x axis at x-2.5 m 3.98e-4 (f) Compare your result with the result calculated in part (d) by finding the ratio of the approximation to the exact result. To do this, you will need to assume that the values given in this problem statement are valid to more than two significant figures. 0.1998 (g) Is your approximate result greater or smaler than the exact result? greater smallerExplanation / Answer
e) total charge, Q = lamda*L
= 2.5*5
= 12.5 nC
the point charge placed at x = 2.5 m
Electric field of a point charge,
E = k*Q/r^2
= 9*10^9*12.5*10^-9/(240 - 2.5)^2
= 1.994*10^-3 N/c
f) E_appoximate/E_exact = 1.992*10^-3/(1.994*10^-3)
= 0.998997
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.