A tow truck pulls a car 5.50 km along a horizontal roadway using a cable having
ID: 1357791 • Letter: A
Question
A tow truck pulls a car 5.50 km along a horizontal roadway using a cable having a tension of 900 N
Part A
How much work does the cable do on the car if it pulls horizontally?
Part B
How much work does the cable do on the car if it pulls at 34.5 above the horizontal?
Part C
How much work does the cable do on the tow truck if it pulls horizontally?
Part D
How much work does the cable do on the tow truck if it pulls at 34.5 above the horizontal?
Part E
How much work does gravity do on the car in part A?
Explanation / Answer
a) Work done=F.d
W =900*5500
W =4.95 *10^6J
-----------------------
b) Work done=F.d
W = FdCos
W =900*5500*Cos34.5
W =4.07 *10^6J
--------------------------
c)Work done by the cable on the tow truck=F.d
W =-Fd
W = - 4.95 *10^6 J
--------------------------------------
d) above the horizontal=F.d
W = - FdCos145.5
W =-4.07 106J
-----------------------------
e)Zero since gravity is perpendicular to displacement.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.