The ballistic pendulum consists of a stationary 2.5 kg block of wood suspended b
ID: 1359342 • Letter: T
Question
The ballistic pendulum consists of a stationary 2.5 kg block of wood suspended by a wire of negligible mass. A 0.01 kg bullet is fired into the block, and then the block, which was at rest before the collision, swings to a maximum height of 0.65 m above the initial position. Using the principle of momentum conservation, find the expression for the speed of the bullet right before it collides (v_01) with the wooden block. Use v_f for the speed of the block after the collision. Using the principle of conservation of mechanical energy, find the value of v_f. What is the value of v_01?Explanation / Answer
a)
m1 = mass of bullet = 0.01 kg
m2 = mass of block = 2.5 kg
Vo1 = velocity of bullet before collision
Vo2 = velocity of block before collision = 0
Vf = combined velocity of bullet + block after collision
Using conservation of momentum
m1 Vo1 + m2 Vo2 = (m1 + m2) Vf
Vf = m1 Vo1 /(m1 + m2)
b)
Using conservation of energy :
Kinetic energy after collision = potential energy at the top of height "h"
(0.5) m Vf2 = m g h
Vf2 = 2 gh
Vf2 = 2 x 9.8 x 0.65
Vf = 3.57 m/s
c)
Vf = m1 Vo1 /(m1 + m2)
3.57 = 0.01 Vo1 / (0.01 + 2.5)
Vo1 = 896.1 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.