The ballistic pendulum is a classic physics question. A bullet of mass m=0.4kg i
ID: 2191181 • Letter: T
Question
The ballistic pendulum is a classic physics question. A bullet of mass m=0.4kg is fired horizontally with a speed v0=10m/s into a block of mass M=0.5kg hanging on a string. (The vertical motion of the bullet due to gravity may be ignored-assume the bullet is flying through the air for only a very short time.) The bullet and block move together after the collision along a circular path. To what height above the ground do the bullet and block rise before coming to rest? A. 1.01m B. 5.10m C. 11.48m D. 25.83mExplanation / Answer
C. 11.48m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.