Aswer for #1 is length of wire = 19.50042735m Just part 2 please, What is the dr
ID: 1361021 • Letter: A
Question
Aswer for #1 is length of wire = 19.50042735m
Just part 2 please,
What is the drift spped of the electrons?
001 (part 1 of 2) 10.0 points A 6.2 g wire has a density of 7.5 g/cm3 and a resistivity of 1.5 x 10-·m. The wire has a resistance of 69 How long is the wire? Answer in units of m 002 (part 2 of 2) 0.0 points ade up of atoms with va- The wire 1s made up of atomns with va lence 1 and molecular mass 38 g/mol, where 1.6605 x 10 " kg is the mass of a hydrogen atom 27 What is the drift speed of the electrons when there is a voltage drop of 20.7 V across the wire? Assume there is one conduction electron per is 1.602 x 10-19 C atom. The fundamental charge Answer in units of m/sExplanation / Answer
R = rho*L/A = rho*L^2/V =
area = A
volume = A*L
density D = m/V
V = m/D
resistance = R = rho*L/A = rho*L^2/V = rho*L^2/(m/D) = rho*L^2*D/m
v = I/neA
v = drift speed
n = number of free electrons
e = charge of electron
A = V/L = m/DL
I = current = V/R = 20.7/69 = 0.3 A
number of moles = density/Molecular mass = 7.5*10^3/38 = 197.4 moles
number of atoms = n*NA
nA = avagadro number = 6.023*10^23 atoms
number of atoms = 197.4*6.023*10^23 = 1188*10^23
number of free electrons = n = 1188*10^23
drift speed = v = IDL/nem = (0.3*7.5*10^3*19.50042735)/(1188*10^23*1.6605*10^-19*6.2*10^-3)
drift speed = 0.358 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.