Tarzan swings on a 33.0-m-long vine initially inclined at an angle of 39.0 degre
ID: 1362558 • Letter: T
Question
Tarzan swings on a 33.0-m-long vine initially inclined at an angle of 39.0 degree with the vertical. What is his speed at the bottom of the swing if he starts from rest? What is his speed at the bottom of the swing if he pushes off with a speed of 5.00 m/s? A skier of mass 79 kg is pulled up a slope by a motor-driven cable. How much work is required to pull him 90 m up a 30 degree slope (assumed frictionless) at a constant speed of What power (expressed in hp) must a motor have to perform this task?Explanation / Answer
given,
length of vine = 3.3 m
angle = 39 degree
by conservation of energy
mg * (33 - 33 * cos(39)) = 0.5 * mv^2
g * (33 - 33 * cos(39)) = 0.5 * v^2
v = 12.0059 m/s
if he gets push of 5 m/s then
g * (33 - 33 * cos(39)) + 0.5 * 5^2 = 0.5 * v^2
v = 13.0055 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.