A flat coil of wire, consisting of 30 circular loops, with a total resistance of
ID: 1362736 • Letter: A
Question
A flat coil of wire, consisting of 30 circular loops, with a total resistance of 20.0 ohms, is placed so that it is at rest, flat on a table. The graphs below show the magnetic flux through each loop of the coil as a function of time, for three different cases. The units of flux are webers, which are equivalent to tesla meters2. The flux through each loop changes because the magnetic field changes. Assume that the field is uniform and the direction of the field is perpendicular to the plane of the coil—positive flux means the field is passing in one direction through the coil, and negative flux means that the field is passing through the coil in the opposite direction.
D) For case A, calculate the magnitude of the induced current in the coil at t = 8 s.
Explanation / Answer
at time t = 8s,
D) induced emf through the coil = change in magnetic flux/time
= 30*(0.2 - (-0.2) )/(10-5)
= 2.4 volts
induced current = induced emf/R
= 2.4/20
= 0.12 A <<<<<<--------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.