A flat heater is sandwiched between two solids (A and B) of equal area (0.1 m^2)
ID: 1446455 • Letter: A
Question
A flat heater is sandwiched between two solids (A and B) of equal area (0.1 m^2) with different thermal conductivities and thicknesses. The heater operates at a uniform temperature and provides a constant power of 290 W. The external surface temperature of each solid is 300 K. Assume that there is perfect thermal contact at each interface.
Data: Solid A: Thermal conductivity: 35 W/mk; Thickness: 60 mm
Solid B: Thermal conductivity: 9 W/mk; Thickness: 30 mm
a. Calculate the heat flux through each solid in J/m^2 s
b. What is the operating temperature of the heater?
Explanation / Answer
Let the Heater operate at Temperature T
heat rate for Solid A=k*A*(temperature difference)/thickness=35*0.1*(T-300)/(0.060)
heat rate for Solid B=k*A*(temperature difference)/thickness=9*0.1*(T-300)/(0.03)
9*0.1*(T-300)/(0.03)+35*0.1*(T-300)/(0.060)=290
solving for T
T=303.28 K
flux = heat rate /area
a.flux through solid A=1913.3 J/m^2.s
flux through solid B=984 J/m^2
(b) operating temperature = 303.28 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.