Consider a large truck carrying a heavy load, such as steel beams. A significant
ID: 1362843 • Letter: C
Question
Consider a large truck carrying a heavy load, such as steel beams. A significant hazard for the driver is that the load may slide forward, crushing the cab, if the truck stops suddenly in an accident or even in braking. Assume, for example, that a 8,000 kg load sits on the flat bed of a 20,000 kg truck moving at 13.0 m/s. Assume that the load is not tied down to the truck, but has a coefficient of friction of 0.400 with the flat bed of the truck.
(a) Calculate the minimum stopping distance for the truck for which the load will not slide forward relative to the truck.
m
(b) Is any piece of data unnecessary for the solution? (Select all that apply.)
speed of truck coefficient of friction mass of load mass of truck
Explanation / Answer
(a)
Initial Speed = 13m/s
Final Speed = 0 m/s
Let the minimum stopping distance for which load will not slide = s
Frciton Coefficient u = 0.4
Friction Force = u*N
Friction Force = u*m*g
Maximum decceleration for which load will not slide = (u*m*g)/m
a = u*g = 0.4*9.8 = 3.92 m/s^2
v^2 = u^2 - 2*a*s
2*a*s = u^2
s = 13^2/(2*3.92 )
s = 21.55 m
(b)
The below Information is not needed -
mass of load
mass of truck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.