Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a large truck carrying a heavy load, such as steel beams. A significant

ID: 1413140 • Letter: C

Question

Consider a large truck carrying a heavy load, such as steel beams. A significant hazard for the driver is that the load may slide forward, crushing the cab, if the truck stops suddenly in an accident or even in braking. Assume, for example, that a 8,000 kg load sits on the flat bed of a 15,000 kg truck moving at 10.0 m/s. Assume that the load is not tied down to the truck, but has a coefficient of friction of 0.550 with the flat bed of the truck.

(a) Calculate the minimum stopping distance for the truck for which the load will not slide forward relative to the truck. m

(b) Is any piece of data unnecessary for the solution? (Select all that apply.)

mass of truck

speed of truck

mass of load

coefficient of friction

Explanation / Answer

The decelartion of the truck should be equal to the maximum deceleration allowed for the metal

The normal froce on 8000 kg metal will be 80000 N

Hence the maximum friction will be 80000*.55 = 44000 N

Hence thedeceleration should be

a =44000/8000 = 5.5 m/s^2

Hence the distance should be

s = V^2/2a

S = 100/11 = 9.09 m

Mass of truck was extra.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote