A professional boxer hits has opponent with a 1150-N horizontal blow that lasts
ID: 1363269 • Letter: A
Question
A professional boxer hits has opponent with a 1150-N horizontal blow that lasts for 0.14 s. Calculate the impulse imparted by this blow, in kilogram meters per second. What is the opponent's final speed, in meters per second, if lus mass is 102.5 kg and he was at rest when struck near lus center of mass? Now assume that just the opponent's head, with a mass of 5.24 kg. was lut in this manner. Calculate the final speed of lus head, m meters per second, assuming the head does not initially transfer significant momentum to the boxer's bodyExplanation / Answer
apply from Impulse momentum theorem
impulse J = Fs = change in momentum
so
part B :
Impulse J = 1150 * 0.14
J = 161 Ns
------------------------
use MV = J = 161
speed V = 161/5.24
V = 30.72 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.