A professional boxer hits his opponent with a 1175-N horizontal blow that lasts
ID: 1546456 • Letter: A
Question
A professional boxer hits his opponent with a 1175-N horizontal blow that lasts 0.180 s. The opponent's total body mass is 120 kg and the blow strikes him near his center of mass and while he is motionless in midair. Determine the following.
(a) impulse the boxer imparts to his opponent by this blow (In kg · m/s)
(b) the opponent's final velocity after the blow (In m/s)
(c) Calculate the recoil velocity of the opponent's 5.0-kg head if hit in this manner, assuming the head does not initially transfer significant momentum to the boxer's body. (In m/s)
Explanation / Answer
(a)
lmpulse = F*t = 1175*0.180
l = 211.5 kg*m/s
(b)
final velocity after the blow is,
v = impulse / mass = 211.5 / 120
v = 1.76 m/s
(c)
recoil velocity v' = 211.5 / 5
v' = 42.3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.