An object of mass m 1 = 4.00 kg is tied to an object of mass m 2 = 3.70 kg with
ID: 1363897 • Letter: A
Question
An object of mass m1 = 4.00 kg is tied to an object of mass m2 = 3.70 kg with String 1 of length = 0.500 m. The combination is swung in a vertical circular path on a second string, String 2, of length = 0.500 m. During the motion, the two strings are collinear at all times as shown in the figure. At the top of its motion, m2 is traveling at v = 5.80 m/s.
(a) What is the tension in String 1 at this instant?
N
(b) What is the tension in String 2 at this instant?
N
(c) Which string will break first if the combination is rotated faster and faster?
string 1 string 2
Explanation / Answer
(a)
the tension in the string T1 is
T1 = - m1g + m1v1^2/ R1
from the relation between velocity and radius
v1 = v2/ R2 * R1 = 5.8/0.5 * 1 = 11.6 m/s
T1 = - ( 4) ( 9.8) + ( 4) ( 11.6)^2/1 m
=499.04 N
-----------------------------------------------
Tension in string 2 is
T2 = ( m 2 v22 / l ) + T 1- m2g
= ( ( 3.7 kg)(5.8 m/s)2 / 0.5 ) + 499- ( 3.7 *9.8 m/s2 )
= 711.676N
string 2 will break first
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.