An object of mass m 1 = 4.00 kg is tied to an object of mass m 2 = 4.40 kg with
ID: 1773145 • Letter: A
Question
An object of mass m1 = 4.00 kg is tied to an object of mass m2 = 4.40 kg with String 1 of length = 0.500 m. The combination is swung in a vertical circular path on a second string, String 2, of length = 0.500 m. During the motion, the two strings are collinear at all times as shown in the figure. At the top of its motion, m2 is traveling at v = 4.60 m/s.
(a) What is the tension in String 1 at this instant?
N
(b) What is the tension in String 2 at this instant?
N
(c) Which string will break first if the combination is rotated faster and faster?
Choose:
string 1
string 2
Explanation / Answer
a) By v = r
=> = v/r = 4.60/0.5
=> = 9.2 rad/sec
Thus the velocity of the m1 will be= r = 1 x 9.2= 9.2 m/s
Thus by T = mv^2/r - mg
=>T1 = [4 x (9.2)^2]/1 - 4 x 9.8
=>T1 = 299.36 Newton
(b) By T = mv^2/r - mg
=>T = [4.40 x (4.60)^2]/0.5 - 4.40 x 9.8 43.12
=>T = 143.088 Newton
=>T2 = T1 + T
=>T2 = 442.448 Newton
(c) String 2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.