Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object of mass m 1 = 4.70 kg is connected by a light cord to an object of mas

ID: 2145404 • Letter: A

Question

An object of mass m1 = 4.70 kg is connected by a light cord to an object of mass m2 = 3.00 kg on a frictionless surface (see figure). The pulley rotates about a frictionless axle and has a moment of inertia of 0.590 kg

An object of mass m1 = 4.70 kg is connected by a light cord to an object of mass m2 = 3.00 kg on a frictionless surface (see figure). The pulley rotates about a frictionless axle and has a moment of inertia of 0.590 kg · m2 and a radius of 0.280 m. Assume that the cord does not slip on the pulley. Find the acceleration of the two masses. Find the tensions T1 and T2.

Explanation / Answer

a) m1g - T1 = m1a
(T1 - T2)r =I(a/r) = > T1 - T2 = (I/r^2) a
T2 = m2a
add them
m1g = (m1 + I/r^2 + m2)a
a   = 3.03 m/s2

b) T1 = 4.70 x ( 9.8 - 3.03) =31.84 N
T2 = 3 x 3.03 = 9.09 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote