An object of mass m 1 = 5.00 kg is connected by a light cord to an object of mas
ID: 2144481 • Letter: A
Question
An object of mass m1 = 5.00 kg is connected by a light cord to an object of mass m2 = 3.00 kg on a frictionless surface (see figure). The pulley rotates about a frictionless axle and has a moment of inertia of 0.490 kg
An object of mass m1 = 5.00 kg is connected by a light cord to an object of mass m2 = 3.00 kg on a frictionless surface (see figure). The pulley rotates about a frictionless axle and has a moment of inertia of 0.490 kg m2 and a radius of 0.270 m. Assume that the cord does not slip on the pulley. Find the acceleration of the two masses. Find the tensions T1 and T2.Explanation / Answer
a) 5g - T1 =5a
(T1 - T2)r = 0.490 x (a/r)
T1 -T2 = 6.72a
T2 = 3a
add them
5g = (5 + 6.72+3)a
a =3.33 m/s2
b) T1 = 5 x (g - 3.33) = 32.36 N
T2 =
3 x 3.3 = 9.99 N or 10 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.